Zimne ognie

Zimne ognie to jeden z najbardziej bezpiecznych rodzajów fajerwerków. Mogą być używane w zamkniętych przestrzeniach, produkują wiele iskier, od których pochodzi ich angielska nazwa - sparklers. Do ich produkcji wykorzystywany jest azotan baru oraz substancje nadające iskrom odpowiedni kolor.

Nasza hurtownia oferuje kilka rodzajów zimnych ogni różnej długości. Ich zaletą na pewno jest bezpieczeństwo podczas użytkowania oraz bardzo niska cena, wynosząca w wielu przypadkach zaledwie kilka złotych za opakowanie. Z tego powodu zimne ognie są jednym z najbardziej popularnych rodzajów fajerwerków w Polsce oraz na całym świecie. Idealnie nadają się do uświetniania imprez okolicznościowych typu urodzin, weseli czy balów dziecięcych.

Historia zimnych ogni

Jeśli wierzyć starożytnym dokumentom, zimne ognie zostały wynalezione bardzo dawno, bo przez Kallinika z Heliopolis, greckiego (aczkolwiek urodzonego w Syrii) architekta i inżyniera, żyjącego w VI wieku naszej ery. Kallinik nazwał swój wynalazek słowem “cherosiphon”, oznaczającym rodzaj małej, rzymskiej świecy. Nie używał ich jednak w celu uzyskania efektów świetlnych - prowadził badania nad wykorzystaniem pirotechniki w czasie walki, co w końcu zaskutkowało innym jego wynalazkiem - tzw. ogniem greckim, palnej mieszanki będącej przodkiem dzisiejszego napalmu.

Samą koncepcję sztucznych ogni i fajerwerków wykorzystywanych dla uzyskania ciekawych efektów świetlnych oraz sypiących się iskier zawdzięczamy jednak Chińczykom, którzy już od XIII wieku organizowali na cesarskim dworze pokazy fajerwerków oraz zimnych ogni. Tego rodzaju pokazy były niezwykle popularne w Państwie Środka, jednak do Europy przywędrowały dopiero trzysta lat później, a pierwszy pokaz fajerwerków w Polsce miał miejsce… w wieku dwudziestym, w trakcie świętowania odzyskania niepodległości przez kraj w 1918 roku.

Zimne ognie a bezpieczeństwo

W tej chwili w Polsce odpalanie zimnych ogni jest jedną z najpopularniejszych sylwestrowych rozrywek dla dzieci, które chcą brać udział w odpalaniu okolicznościowych fajerwerków. Ze względu na bezpieczeństwo odpalania w zamkniętych pomieszczeniach, niewybuchowość oraz małe prawdopodobieństwo zajęcia się ogniem w przypadku upuszczenia wielu rodziców pozwala swoim dzieciom na zabawę zimnymi ogniami. Warto pamiętać jednak, że zimne ognie nie są tak naprawdę zimne - ich temperatura spalania to około 1200 stopni Celsjusza. Z tego powodu zalecana jest podstawowa ostrożność przy ich odpalaniu - przede wszystkim niedotykanie palącego się materiału gołą ręką.