ZWIETRZĘTA TO OBOWIĄZEK, A NIE ZABAWKA!
Wielu właścicieli zwierząt zawęża swoje obowiązki względem pupila do nakarmienia go oraz dwóch krótkich spacerów dziennie (aby zwierzę nie załatwiało swoich potrzeb w mieszkaniu), po czym zamyka zwierzę w ciasnym mieszkaniu, w którym nie ma zapewnionego odpowiedniego ruchu ani kontaktu z otoczeniem zewnętrznym.
Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których ktoś dostaje zwierzę w prezencie. W wielu przypadkach są to nietrafione prezenty, a zwierzęta trafiają do schronisk, są po prostu wyrzucane przez właścicieli lub, w skrajnych przypadkach, krępowane oraz wywożone na odludzie, np. do lasów (jednym z takich przypadków był nasz Gilbert). Jak wynika z raportu Głównego Lekarza Weterynarii w 2022 roku w 226 schroniskach przebywało 84 008 psów (w tym 53 503 tj. 63,69% zostało adoptowanych) oraz 34 050 kotów (w tym 20 345 tj. 59,75% zostało adoptowanych).
Źródło danych:
Raport roczny z wizytacji schronisk dla zwierząt za rok 2022
FOBIE DŹWIĘKOWE U PSÓW
dr n. wet. Jagna Kudła
Nadmierna reakcja na dźwięki (burzę, petardy, hałas uliczny, wystrzały itp.) może być efektem ubogiej socjalizacji zwierzęcia w wieku szczenięcym lub objawić się na skutek przewlekłego stresu (w wyniku tzw. stresozależnej dyshabituacji), predyspozycji genetycznej albo traumatycznego zdarzenia (np. wybuchu petardy blisko psa). Aż 60% właścicieli psów nadmiernie reagujących na dźwięki uważa jednak, że fobia ich zwierzęcia nie jest związana z konkretnym zdarzeniem.
Oto 10 zasad, które należy przekazać właścicielowi psa cierpiącego na fobię dźwiękową, aby doraźnie pomóc cierpiącemu na nią zwierzęciu:
1. Nigdy nie próbuj pocieszać ani uspokajać psa, gdy ten wykazuje objawy lęku – to tylko wzmocni niepożądane zachowanie, ponieważ w rozumieniu psa będzie to pochwała.
2. Nigdy nie bij psa ani na niego nie krzycz – to tylko udowodni mu, że jest czego się bać i w konsekwencji wzmocni niepożądane zachowanie.
3. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite ignorowanie psa – nie patrz na niego ani nic do niego nie mów.
4. Jeśli spędzasz Sylwestra w domu lub jesteś obecny podczas burzy, staraj się wyglądać (nawet przesadnie) na zrelaksowanego i szczęśliwego. Możesz zacząć bawić się ulubioną zabawką psa (np. wspólnie z innym domownikiem) i poczekać na jego reakcję. Jeśli się przyłączy – to bardzo dobrze, jeśli nie – trudno, nie próbuj bawić się z nim na siłę.
5. Spacery w okresie narażenia na silne bodźce dźwiękowe ogranicz do koniecznego minimum. Jeżeli pies wykazuje objawy paniki, nigdy nie spuszczaj go ze smyczy.
6. Fajerwerki i burza to nie tylko hałas – także błyski mogą niepokoić psa. Dlatego nawet na kilka dni przed Sylwestrem lub kiedy synoptycy przewidują burzę należy dokładnie zasłaniać okna. Możesz zaciemnić jeden pokój, w którym będzie przebywał pies – jeśli lubi szczególnie jakieś pomieszczenie w domu, właśnie je powinieneś wybrać. Jeśli twój pies mieszka na podwórku, zabierz go do domu lub zamknij w bezpiecznym pomieszczeniu. W miejscu, w którym przebywa pies, należy zadbać o specjalną kryjówkę, np. stół nakryty kocem.
7. Od początku „sezonu fajerwerkowego” lub burzowego warto puszczać muzykę, zwłaszcza rytmiczną (basy, bębny) – będzie maskowała prawdziwe fajerwerki albo grzmoty. Możesz przyzwyczaić do niej psa już wcześniej, ale pamiętaj, aby go nie wystraszyć. Na początku puszczaj ją bardzo cicho, później możesz stopniowo zwiększać głośność, zawsze nagradzając zwierzę, jeśli zachowuje się spokojnie.
8. Jeśli znasz kogoś, kto ma psa, który nie boi się fajerwerków, warto byłoby zainicjować spotkanie – najpierw na kilka dni przed Sylwestrem (zabawa, pieszczoty, smakołyki, wspólny spacer), a następnie w noc sylwestrową. Obecność drugiego, opanowanego psa może pomóc przezwyciężyć lęk u twojego psa. Badania naukowe wskazują, że „zaraźliwość” fobii to mit – występowanie nadwrażliwości na dźwięki u wspólnie mieszkających psów wynika z podobnych predyspozycji.
9. Jeżeli pies nie wymiotuje ani nie ma biegunki, warto nakarmić go przed wystąpieniem burzy albo wystrzałów posiłkiem bogatym w węglowodany (np. z dużym udziałem makaronu). Oczywiście nie należy karmić go na siłę – jeśli nie chce jeść, trudno.
10. Leki psychotropowe (np. alprazolam) należy podać, zanim zaczną się jakiekolwiek hałasy. W przypadku fobii fajerwerkowej terapię najlepiej rozpocząć w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a w przypadku fobii burzowej – zanim wyjdziemy do pracy w dniu, w którym przewidywane są wyładowania atmosferyczne.
Źródła danych:
Dziesięć zasad postępowania w fobiach dźwiękowych u psów